pORADY KLEJENIA

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne wymagają zastosowania materiałów, charakteryzujących się w stosunku do dotychczas stosowanych, między innymi - korzystniejszymi właściwościami fizykomechanicznymi. Wymagają również zastosowania nowszych, skuteczniejszych i szybszych technik łączenia różnych rodzajów materiałów.

 

Jedną z technik łączenia materiałów, stanowiącą uzupełnienie metod tradycyjnych stosowanych w budowie i odnowie maszyn (połączenia gwintowe, nitowe, spawane), jest technika klejenia zestawem technicznym „Cyanoacrylate Second Glue Technic” z preparatami aktywującymi powierzchnie „Base Primer” i „Contact Activator”. Pozwala ona na efektywne, wszechstronne i trwałe łączenia wszystkich materiałów, zwłaszcza materiałów o niskim napięciu powierzchniowym i bardzo różnych właściwościach fizykochemicznych (np. PP, PE i PTFE z innymi tworzywami i materiałami).

TECHNIKA KLEJENIA

Sieciowanie (utwardzanie) kleju następuje po złączeniu powierzchni elementów klejonych (na zasadzie polimeryzacji  - gwałtownej reakcjimiędzycząsteczkowej), na skutek kontaktu powierzchniowego z wilgocią zawartą w powietrzu oraz na materiałach klejonych.

                                                                                                                                       

Najlepiej operacje klejowe przeprowadzać w temperaturze pokojowej o wilgotności względnej powietrza 40 – 60%. Zazwyczaj w czasie klejenia ilość molekuł wody jest wystarczająca (w warunkach bardzo suchego powietrza dobrym sposobem jest zastosowanie aktywatora). Nałożona na jedną powierzchnię warstwa kleju zostaje wyciśnięta przez drugą powierzchnię, a molekuły wody błyskawicznie polimeryzują strukturalne cząsteczki materiałowe, powodując ich mocne powiązanie w kilka sekund. Ten bardzo popularny sposób klejenia, nakładanie kleju kroplami bezpośrednio z opakowania, umożliwia łączenie tylko bardzo małych elementów. Posiada dużo wad i jest nieekonomiczny. Wypywający klej po złączeniu powierzchni często brudzi łączone elementy, a nawet skleja palce. Tylko za pomocą pędzelka możliwe jest równomierne nałożenie cieniutkiej warstwy kleju. Pędzelek znacznie ułatwia klejenie zarówno małych, jak i dużych elementów, nieodzowny zwłaszcza przy łączeniu pionowych powierzchni, a także w zakamarkach i miejscach trudnodostępnych. Klej należy nanosić bardzo oszczędnie, tylko na jedną z łączonych powierzchni.